CO JE TO FILAMENT NEBOLI TISKOVÁ STRUNA?

Obrázek

Bavíme-li se o 3D tisku, můžeme říct, že pojem filament znamená vlákno, respektive tiskovou strunu, z níž se daný 3D objekt vyrábí. Tiskových strun je mnoho druhů. Základní struny jsou plastové, ovšem v dnešní době se používá i mnoho nových materiálů strun, které obsahují například i příměsi kovů. 3D tiskové filamenty jsou obvykle vyráběny ve velikosti 1,75 mm a 2,85 mm s tolerancí +/- 0,05 mm.

Materiál, který byl vyvinutý speciálně pro potřeby 3D tisku se nazývá PLA. Kvalita a přesnost tištěných produktů je s tímto materiálem nejlepší. Ovšem drobným nedostatkem PLA materiálu je nižší teplota tání. Dalším hojně využívaným materiálem je ABS, který má oproti PLA výhodu v tom, že je tvrdší a má vyšší teplotu tání. Dalším všem známým materiálem je PET, z něhož se vyrábějí PET-láhve. Tento materiál nese označení PETG a je oproti ostatním materiálům odolnější vůči kyselinám a rozpouštědlům. Samozřejmostí je, že je tento materiál netoxický a je používán jako obalový materiál u potravin. Při 3D tisku s dvěma hlavami se používá materiál HIPS, kdy jedna hlava tiskne model a druhá podpůrné konstrukce, které se posléze rozpustí. Složitější je tisk s materiálem PVA, který je vodou rozpustný, jeho nevýhodou je však špatná přilnavost k ostatním materiálům. Modely u kterých se očekává co největší pružnost se tisknout z nylonu. Dalším materiálem je PC neboli polykarbonát, který je v současnosti zřejmě nejtvrdší materiál pro běžný 3D tisk. Nevýhodou tohoto materiálů je však horší přilnavost materiálu k dalším vrstvám modelu.


„Nejvyužívanější struny jsou z PLA plastu a ABS plastu. PLA plast je pro 3D tisk ideální, vyrábí se z kukuřičného škrobu a používá se i při tisknutí velkých a objemných modelů. Tento materiál se tiskne při teplotě okolo 200°C, což je poměrně nízká teplota.“


Obrázek Tiskové struny bývají obvykle kupovány navinuté na cívkách a váha struny je 1 kg. Hmotnost celé cívky je 1,2 kg. Celková délka struny navinutého na cívce je okolo 330 m. Struny se vyrábějí nejen z různých materiálů ale i v různých barvách. Existuje mnoho různých značek filamentů, například: 3Dfactories, Fillamentum, 3D World, 3D systems, be3D, Vetbatim, MakerBot nebo Esun3D. 3D struny jsou k sehnání z různých materiálů jako například: ABS, PLA, HIPS, PET, PVA, PETG, NYLON, PC, WOOD, TIMBERFILL a v to průměrech 1,75mm, 2,85mm, ale i 2,90mm a 3,00mm. Jako základní tiskový materiál využíváme PLA materiál na bázi kukuřičného škrobu. Bod tání toho materiálu je 180-190°C. PLA plast je vyroben z kukuřičného škrobu, neobsahuje ropu, je zdravotně nezávadný a snadno ekologicky odbouratelný. To však neznamená, že by byl nestálý nebo se snad časem rozpadal. Bývá dodáván obvykle ve formě struny o průměru 1,75 až 3 milimetry. Je velmi vhodný pro venkovní použití. PLA můžeme dále povrchově upravovat, například brousit, frézovat, vrtat, kitovat, barvit či lepit. Výrobky z PLA plastu jsou ve srovnání s ostatními materiály také jemnější, lesklejší, mají hladší povrch, avšak oproti ABS jsou méně pružné. Další výhodou PLA plastu je kratší doba tisknu, než u ABS. PLA plast při tisku nezapáchá a dají se s ním tisknout i modely s většími detaily. Avšak nejsou vhodné například do interiéru auta, kde by se mohly v létě při působení přímého slunce a vyšších teplot začít tavit, jelikož nesnesou teplotu vyšší jak 60°C.

Článek vytvořil Lukáš Gajdaczek